عقد و عروسی به شیوه ایرانی

جشن و مراسم عقد و عروسی در ایران چیزی نیست که به دهه ها یا سده قبل بازگردد. بلکه ریشه آن را باید در آئین و رسوم ایران باستان جستجو کرد. زمانی که خانواده ها و خویشان برای پیوند دو جوان به دور یکدیگر جمع می شدند و با برگزاری مراسم شادی، آنها را راهی خانه بخت می کردند. شاید در گذشته ها وسایل و امکانات جشن ها به مانند امروز نبود، اما دادن سور و ولیمه به مهمانان در گذشته های دور همچون امروز مرسوم بوده است. تنها تفاوت در نوع غذا و مخلفات آن است. وسایل موسیقی نیز به صورت ساده و ابتدایی بود و با یک ساز و دهل به راحتی موسیقی های شاد می نواختند و به دور یکدیگر رقص و پایکوبی می کردند. 

عقد و عروسی به شیوه ایرانی

  • عقد و عروسی در ایران

در حال حاضر عقد و عروسی در ایران تلفیقی از شیوه های سنتی و فرنگی است. در واقع راهیابی فرهنگ اروپایی در کشور موجب تغییر برخی رسومات شده است. با این وجود نمی توان از سنت های اصیل ایرانی دست کشید و آنها را نادیده گرفت. این سنت ها عبارتند از:

1-      لباس های عروس و داماد:

در فرهنگ ایرانی لباس عروس و داماد به رنگ سفید بوده و بر گردن داماد نیز یک شال گردن سفید انداخته می شود. این رسم هنوز هم در میان زرتشتیان، هندوها و مردم پاکستان همچنان برقرار است و لباس عروس و داماد به طور کامل به رنگ سفید است. البته در حال حاضر در ایران داماد کت و شلوار می پوشد که اغلب مشکی رنگ است.

2-      تزئین سفره عقد

در فرهنگ اصیل ایران، سفره عقد یکی از رسومات اصلی ازدواج ها بود که در خانه پدر عروس برگزار می شد. سپس داماد در مجلس وارد می شد و در سمت راست عروس می نشست. برای تزئین سفره عقد از پارچه های ترمه استفاده می شد. این پارچه از نیاکان و مادربزرگ ها به عروس می رسید. در حال حاضر به جای پارچه ترمه از ساتن، تور و حریر استفاده می شود.

قرار دادن آئینه بخت و دو شمعدان در کنار سفره عقد یکی از رسومات ایرانیان زرتشتی بوده است. در کنار آن نیز یک سینی قرار می گیرد که بر روی آن هفت دانه و ادويه، خشخاش، برنج، سبزي خوردن، نمک (براي دور کردن چشم شيطان)، رازيانه، يک ظرف انار يا سيب، تخم مرغ، بادام، فندق، شاخه نبات، چاي و کندر (براي دور کردن چشم شيطان) و ... گذاشته می شد. امروزه این ترکیبات تغییر کرده اما آینه و شمعدان و برخی دیگر از اجزای سفره همچنان به شیوه اصیل ایرانی چیده می شود.

3-      خطبه عقد قبل از عروسی

در زمان جشن عقد ابتدا خطبه عقد خوانده می شود و پس از اینکه عروس جواب بله را می دهد، بین آن عروس و داماد حلقه ها رد و بدل می شود و به رسم ایرانی، داماد هدایای خود که همیشه جواهرات و سکه های طلا هست را به عروس تقدیم می کند.

عقد و عروسی به شیوه ایرانی

4-      مراسم حنابندان

در ایران باستان شب حنا بندان یکی از رسومات برگزاری مجالس عروسی است که همه با آن آشنا هستیم. هر چند در سال های اخیر شاهد حذف شب حنابندان هستیم. اما در عروسی به شیوه ایرانی، همیشه شب حنابندان با تمامی تشریفات خود برگزار می شد. البته در برخی از نقاط کشور این رسم همچنان پابرجاست.

5-      رقص و پایکوبی در فرهنگ ایرانی

رقص و پایکوبی از جمله رسوم باستانی ایرانی است که همیشه به صورت دسته جمعی بوده است. وسایل سنتی برای نواختن موسیقی در ایران فراوان بوده و همه اقوام به دور یکدیگر جمع می شدند تا در جشن عروس و داماد حاضر شوند. قرار گرفتن زنان و مردان در کنار یکدیگر با لباس های سنتی و رنگارنگ از جمله مهمترین مشخصه های رقص و پایکوبی در ایران باستان بود. در حال حاضر با ورود وسایل مدرن موسیقی، آلات قدیمی کنار گذاشته شده است.

6-      پذیرایی از مهمانان در عروسی

در جشن های ایرانی پذیرایی از مهمانان اهمیت زیادی داشته است. دادن سور یا ولیمه که اغلب با غذاهایی با ترکیب گوشت تهیه می شد، مرسوم بوده است. اکنون پذیرایی از مهمانان با چندین نوع غذا صورت می گیرد و در کنار آن انواع دسر، میوه، نوشیدنی و ... استفاده می شود.

7-      تزئین اتاق عروس و داماد

در گذشته که خدمات عروسی و باغ عروسی نبوده است، اتاق های عروس و داماد تزئین می شد که در مقایسه با حال حاضر بسیار ساده و ابتدایی بود. اما اکنون مراسم عروسی در سالن های جشن عروسی و یا باغ برگزار می شود که تزئین آن توسط یک تیم حرفه ای صورت می گیرد.

عقد و عروسی به شیوه ایرانی

مقالات تشریفات عروسی


برترین برندهای لباس عروس 2016

برترین برندهای لباس عروس 2016

هر عروسی دوست دارد تا در روز عروسی اش در اوج باشد، می خواهد همه چیز بی عیب و نقص باشد

لوازم جانبی لباس داماد

لوازم جانبی لباس داماد

برای خاص شدن آقای داماد در مراسم عروسی کت و شلوار به تنهایی به عنوان لباس داماد کفایت نمی کند، باید ملزوماتی دیگری را هم با کت و شلوار و پیراهن وی ست کرد. از این ملزومات و اکسسوارهای دامادی می توان به کروات، پاپیون، گیره کراوات، دکمه سردست، کمربند، کفش، جوراب و ساعت مچی و در مواردی شال کمر و کلاه و ساعت آویز اشاره کرد.

نقش ماشین عروسی در تشریفات عروسی چیست؟

نقش ماشین عروسی در تشریفات عروسی چیست؟

معمولا ماشین عروس را سفید انتخاب می کنند چرا که رنگ سفید سمبل عروس است و معمولا عروس ها لباس سفید بر تن دارند.اکثرا عروس و دامادهای جوان بسیار علاقه مند هستند که در این شب بخصوص تشریفات عروسی شان تکمیل باشد و سوار ماشینی عجیب، قدیمی یا بسیار گران قیمت بشوند

راهنمای برگزاری تشریفات عروسی

راهنمای برگزاری تشریفات عروسی

برای برگزاری یک جشن عروسی مجلل، مطمئنا به راهنما نیاز دارید. با این کار می توانید جشن عروسی را بهتر برگزار کرده و هیچ نگرانی از بابت فراهم کردن امکانات پذیرایی نداشته باشید.