برگزاری جشن نامزدی

آیا درباره آداب مراسم نامزدی اطلاع دارید؟ مثلا اینکه برگزاری مراسم نامزدی به عهده کیست یا تشریفات مراسم نامزدی چگونه باید باشد و یا خرید مراسم نامزدی چگونه و توسط چه کسی صورت بگیرد. ازدواج یکی از رخدادهای مهم و فراموش نشدنی در زندگی هر فرد است که آداب و رسوم ویژه ای دارد که در بسیاری از جزییات حتی در یک منطقه ممکن است متفاوت باشد. مطابق با آداب و رسوم بسیاری کشورها، ازدواج شامل مراسم مختلفی از جمله خواستگاری، نامزدی، برپایی سفره عقد و عروسی می باشد. برگزاری مراسم نامزدی نسبت به برگزاری عروسی کمی ساده تر است و به میزبانی خانواده عروس و معمولا به فاصله اندکی از خواستگاری اولیه صورت می گیرد. اغلب هزینه مراسم نامزدی چندان بالا نیست. در این مراسم خانواده های عروس و داماد در مورد چگونگی ازدواج و جزییات آن صحبت می کنند. مهریه، طول دوران نامزدی، چگونگی برگزاری مراسم عقد و عروسی و بسیاری دیگر از جزییات در این مراسم به گفتگو گذاشته می شود.

البته این امر به سلیقه خانواده های دو طرف نیز بستگی دارد و ممکن است که از همان تشریفات رایج در عروسی ها برای جشن نامزدی هم استفاده شود. بنابراین تعجبی ندارد که مثلا مراسم نامزدی در جایی مانند باغ عروسی برگزار شود و یا از میز شام، دسر و همچنین شمع آرایی و آتش بازی استفاده شود. چرا که برخی عقیده دارند اهمیت این مراسم کمتر از شب عروسی نیست و بلکه مقدمه ای بر آن است.

ملزومات آداب و رسوم و تشریفات جشن نامزدی

آداب و رسوم و تشریفات جشن نامزدی یکی از تشریفات قبل از برگزاری مراسم عروسی است که با توجه به رسوم مختلف خانواده ها متفاوت می باشد. گاهی اوقات جشن های مفصل و گاهی خودمانی برگزار می شود. برای داشتن یک جشن نامزدی باشکوه باید به یکسری نکات توجه شود. در ادامه این به معرفی آداب و رسوم و تشریفات جشن نامزدی پرداخته خواهد شد.

میزبانی تشریفات جشن نامزدی در ایران

طبق رسم هر شهر، آداب و رسوم و تشریفات جشن نامزدی بر عهده خانواده عروس و یا داماد می باشد. در برخی از شهرهای ایران برگزاری این جشن بر عهده خانواده عروس است و خانواده داماد با گل و کیک به مراسم می روند. در بعضی از اقوام نیز رسم است که جشن در منزل عروس برگزار شده و خانواده داماد میوه و شام را تهیه نمایند. برخی دیگر نیز خانواده های عروس و داماد هریک جداگانه مراسمی را ترتیب می دهند.

مکان برگزاری آداب و رسوم و تشریفات جشن نامزدی

تشریفات جشن عروسی بسته سلیقه و بودجه خانواده ها می تواند در منزل، تالار و یا باغ برگذار شود. توجه به انتخاب مکان با توجه به تعداد مهمانان حایز اهمیت است تا در این شب به یادماندنی مشکلاتی در این مورد بر شما پیش نیاید و برای مهمانان نارضایتی ایجاد نشود.